Szeptember
A hónap témáját a hónap dalának meghallgatásával kezdtük. A ráhangolódást és az ellazulást a napimádás relaxációs gyakorlattal értem el.
Minden gyermek kapott egy – a hálával kapcsolatos – idézetet, amit önállóan vagy segítséggel felolvastak. Az idézetek magyarázata indította a közös beszélgetést. Megbeszéltük, hogy mi mindenért lehetünk az életünkben hálásak.
A varázsszavakkal kapcsolatos színező elmélyítette a tanulókban a kommunikáció minőségének fontosságát. Tanév elején ez a foglalkozás pont illeszkedett a napközis foglalkozástervembe, hiszen jelszavunk: Amit szeretnél kapni, azt adod másnak.
A foglalkozást Bagdi Bella Jól érzem magam című dalával zártam.
október
Az optimizmus gyakorlása
A villámlazítás relaxációs gyakorlattal kezdtem a foglalkozást. Péntek révén fáradtak és enerváltak voltak a gyerekek. A mozgásalapú gyakorlat során kellőképpen ellazultak és érdeklődve várták a foglalkozás menetét, tartalmát.
Az éneklés jókedvre derített mindenkit.
Optimista látásmódot adó szemüvegeket készítettünk. A szemüvegeket csillogó és színes kövekkel díszítették. Ez az apró kiegészítő már teli találat volt, hiszen minden, ami csillogó és fényes tetszik a lányoknak. Még a fiúk is élvezettel ragasztották a flittereket.
A színezés, a nyírás és a ragasztás munkafolyamata közben tudtunk kötetlenül beszélgetni: mit jelent az optimizmus? Mi jellemzi az optimista ember magatartását? Mi az optimizmus ellentéte és mit jelent az?
Szituációs gyakorlatokkal érzékeltettem a pesszimista és az optimista ember különbségét. Mondatokat fejeztettem be a gyerekekkel:
- Nem sikerült a matek dolgozat ötösre, de…
- Amire a legbüszkébb lehetek, hogy…
Közösen elolvastuk A lakatlan sziget című történetet és megbeszéltük a tanulságot.
A foglalkozás lezárásaként a Világomban minden rendben van című dalt.
Nagyon élvezték a gyerekek a téma feldolgozását.

November
Társas kapcsolatok ápolása hónapja
A mozgásalapú relaxációs gyakorlatok közül „repül a karom, ha akarom, ha nem akarom” gyakorlatot választottam a napi feszültség levezetése céljából. Nagyon élvezték a gyerekek, hiszen az erejüket megmutathatták és ellazulhattak.
A Jobb veled a világ című dalt meghallgattuk és megbeszéltük a mondanivalóját. A dal meghallgatása a megbeszélendő témát jól felvezette. Kérdésekkel motiváltam a gyerekeket: Milyen kapcsolataik vannak? Miért fontosak ezek a kapcsolatok a boldogság szempontjából? Kihez fordulsz, ha bajban vagy, szomorú vagy? Ha öröm ér, kivel osztod meg?
Minden gyermek kapott egy idézetet, amit felolvasott és elmondták, hogy az idézetet kinek adnák oda, miért, egyet értenek-e vele.
Ebben a tanévben alakult meg a napközis csoportunk. A hónap témája aktuális volt számunkra. Az 5. és a 6. osztályos tanulók két évvel korábban már alkottak egy napközis csoportot. Azóta azonban csak az óraközi szünetekben érintkeztek egymással. Nagy feladat a számomra, hogy összetartó és szeretetteljes közösséget formáljak a két osztály tanulóiból, akik kölcsönösen elfogadják egymást. A felsorolt okok miatt választottam a barátságkör elkészítését. A lányok lányalakot, a fiúk fiúalakot színeztek, nyírtak. Közösen ragasztották össze az alakokat. A közös munka nagyon jól sikerült. A részfeladatok végzése közben beszélgettünk a közös és eltérő fizikai és lelki tulajdonságainkról kiemelve azt, ami közös bennünk és, ami összeköt.
Elolvastuk a gyerekekkel a Görög mese a barátságról című mesét. A mondanivalója és a filozófus, a szűrő, a becs szó magyarázatot igényelt.
Hangsúlyoztam a csoport jelszavunkat: „Amit tehát szeretnétek, hogy az emberek veletek cselekedjenek, ti is ugyanazt cselekedjétek velük (…) ” (Máté 7:12)
Órazárásként a Jobb veled a világ című dalt meghallgattuk.

December
Boldogító jócselekedetek hónapja
Az „égig érő fa vagyok, megnövök, mint a nagyok” relaxációs gyakorlattal indítottam a foglalkozást. Ezt az 5. osztályos gyerekek külön élvezték, hisz ők még kisebbnek számítanak az összevont csoportban.
A gyerekek a hónap dalát már izgatottan várták. A szív szó megragadta a figyelmüket.
A megszokott beszélgetés során célirányos kérdéseket tettem fel: Mit jelent az, hogy jócselekedet? Mi számít jócselekedetnek?
Irányított páralkotás során –jó tetteket tartalmazó kártyákkal – megalakultak a párok. Kaptak egy-egy idézetet. Megbeszéltük, hogy mi jut eszükbe az elolvasott mondatokról és, hogy egyet értenek-e vele.
Az e heti ÖKO iskolai program a madáretető készítése volt, ezért összekapcsoltam a boldogságóra témáját az állatokról való gondoskodással, az állatszeretettel.
A madáretető készítése nagyon tetszetős feladat volt a gyerekeknek. Szeretnek festeni. Két napi munka volt, hiszen meg kellett száradnia a temperának. A madáretetőket újrahasznosított üdítős dobozból készült a környezeti nevelés, a környezettudatos életmód szellemében.
Maradt idő az első foglalkozáson, ezért elolvastuk Aiszóposz Az egér és az oroszlán című fabuláját. A tanulság megbeszélésekor a segítőkészségre, a jócselekedetre helyeztem a hangsúlyt.
A foglalkozást a hónap dalának meghallgatásával és a másnapi feladatok (a kifestett madáretetőnek szánt dobozok nyírása, kötözése, a madáreledel belehelyezése a dobozokba, az udvari fákra való felkötése, fényképek készítése, a madáretetőben lévő madáreledel folyamatos pótlása) megbeszélésével zártuk.