Zokni faló, számolós bohóc

 

Páratlan, lyukas zokni rongylabda dobáló, bohócdoboz, fejben számolás gyakorlásához

A Kiskunmajsai Móra Ferenc Óvoda, Általános Iskola és EGYMI, 1. sz. napközis csoportja: páratlan, lyukas zokni rongylabda dobáló, bohócdobozt készített, a fejben számolás gyakorlásához.

A 8 fő, 1 és 2. osztályos kisdiákkal összeültünk és megvitattuk, hogy a környezetünkben milyen már nem használt, eldobásra ítélt anyagokat tudunk összeszedni. Kerültek elő, kisebb – nagyobb dobozok, újságpapír, elrontott fénymásoló papír, tejes dobozok, műanyag kupakok, szakadt pulóver, lyukas és félpáras zoknik.

Kisdiákjaink nagyon szeretik a versengéssel, ügyességgel kapcsolatos játékokat így a nagy papírdobozokból egy bohócformát építettünk. A tartósság érdekében a törzset és a fejet tapétaragasztóval több rétegben bevontuk, újságpapír csíkokkal. Arcát és hasát használt fénymásolt lapokkal hangsúlyoztuk és mosolygós száj-, valamint szív alakú bedobó nyílásokat hagytunk rajta a rongylabdáknak. Bohócunk kezei üres tejes dobozokból, piros, bojtos sapkája egy lyukas pulóver törzséből, még vidáman lelógó lábai a pulóver ujjaiból készültek. Szemeit és orrát műanyag kupakokból formáztuk, kócos haját kevés bontott fonalból alakítottuk ki.

A bohóc hátán nyílásokat vágtunk ki a labdák gyors kiszedése érdekében, melyeket a pulóver maradék részeivel fedtünk függöny módjára.

A bohóc testét a tanulók kézlenyomatainak körbevágott formáival díszítettük minden oldalról.

A rongylabdákhoz összehordott lyukas és félpáras zoknikat, gombóccá gyűrt újságpapírral tömtük nagyon keményre az elsősökkel, és varrtuk be a végét a másodikosokkal.

Játék szabály: A játékos, kb. 2 m-re áll a bohóccal szemben. Ha a bohóc mosolygós szájába talál a rongylabdával, 1 pontot, ha a szívébe, akkor 2 pontot nyer. A jelenlegi 6 labda eldobása után összegezzük az eredményt, a legtöbb pontot szerző tanuló nyeri a fordulót. A számolási képességek fejlődésével tervezzük az egyes dobások értékének növelését.

Az általunk összegyűjtött hulladékok életre keltek, és a számolós bohócunk egyből a csoport kedvencévé vált. A tanulási idő végén, a gyermekek vidám kacagása kíséri a lelkes dobálást és számolgatást, a tanterem előtti folyosó részen.

Felkészítő tanár: Dr. Balogné Dévai Katalin – napközis nevelő

„Itt a farsang áll a bál…”

 

Iskolánkban 2023. február 15.-én megtartottuk VÉGRE a várva-várt farsangot. A gyerekek és a tanárok is nagy lelkesedéssel készültek a nagy napra. Izgalom, titkos készülődés előzte meg a fellépést. Minden csoport tiszta szívvel készült a szereplésre, beleadtak anyait-apait 😊 Szóval a farsang néhány szülő jelenlétéve kezdetét vette.  Az intézményvezető néhány kedves gondolattal megnyitotta a farsangot, majd az osztályok egymás után bemutatták a színvonalas, vicces, szórakoztató jeleneteiket. Volt nevetés, kacagás, füttyszó, sikítozás…Miután a gyerekek bemutatták a produkciójukat, rövid szünet után az iskola dolgozói egy igazán vicces, ördögi produkcióval ajándékozták meg a jelenlévőket.

A program a Nemzeti Tehetségprogram NTP-TFJ-22 kódjelű pályázati kiírásra benyújtott NTP-TFJ-22-0100 pályázati azonosító “Látom hallom, csinálom!” című pályázat egyik szakmai programja is egyben.

A gyerekek láthatták, hogy a felnőttek is tudnak bolondozni, mókázni.

Ebéd után tombola húzással folytattuk a farsangot, ahol minden gyerek megélhette a tombolahúzás izgalmát és szerencsére mindenki tudott valami nyereményt is bezsebelni….A két fődíjat, 1-1 tortát, kedves kolleganőnk ajánlotta fel, köszönet neki.:-)

A tombola húzás után jöhetett a tombolás 😊😊😊 Szóval zene, tánc, közös szórakozás…

Reméljük, hogy igazán feledhetetlen, szép nappal gazdagodhattak diákjaink és nem utolsó sorban mi, felnőttek is.

Boldogságóra: január -Célok kitűzése és elérése

Napközi 1. csoport:

Célok kitűzése és elérése

Első és másodikos kisdiákjaimmal a januári foglalkozás kezdetén meghallgattuk a hónap dalát és közös tánccal hangolódtunk a foglalkozásra.

A folytatásban egy népmesét olvastam fel a „varázsszőnyegen”, melyben a szegény fiú céljait megvalósítja saját boldogságára és édesanyja örömére.

Következő blokkunkban, körbe ülve a „varázsszőnyegünkön”megbeszéltük a Boldogságóra e havi témáját. A rövid-, a közép és a hosszú távú célok jelentőségét, kereteit, tervezhetőségét. Példákat gyűjtöttünk a témában. Rövid távú céljaink közé került a mielőbbi sütemény sütés, középtávú célként megszavaztuk, hogy szorgalmasan gyakoroljuk az olvasást, hogy a tanév vége előtt elmehessünk a városi könyvtárba könyvet kölcsönözni. Hosszú távú célok között a felnőttkori hivatások: kőműves, eladó, rendőr, anyuka fogalmazódtak meg.

A megbeszélés után az asztalokhoz ülve mindenki lerajzolhatta az ő legfontosabb célját, vagy céljait. Az elkészült rajzokat kitűztük a tanteremben.

A foglalkozás végén a hónap dalára táncoltunk, többször újra játszva.

Balogné Dévai Katalin – napközis nevelő

Az ötödik osztályos gyermekekkel a téli szünet utáni első óránkon élménybeszámolót tartottunk. Mindenki elmesélhette, hogy mi történt vele a hosszúra nyúlt szünidőben. Így kerültek szóba az ünnepek, a karácsony, Szilveszter és az új év. Szerettem volna, hogy jobban megismerkedjenek az év utolsó és év első napjához kötődő szokásokkal és azok eredetével. Miután érdekes hiedelmekről olvastunk, mindenki elárulhatta, -aki szerette volna- hogy milyen fogadalmat tett az új esztendőre.
A foglalkozás lezárásaként színes borítékokat készítettünk, amelybe egy malacos levelezőpapírt rejtettünk, amelyre a tanulók ráírták, hogy milyen célt tűznek ki a tanév végére. Az írások titokban maradtak, az utolsó tanítási napon bontjuk ki a lezárt borítékokat, majd elemezzük, hogy kinek sikerült betartania az ígéreteket. Az óra jó hangulatban telt.

Villámlazítás relaxációs gyakorlattal kezdtem a foglalkozást.

A hónap dalát meghallgattuk. A Győzelem Tündér dala alkalmat adott a beszélgetésre. A dal mondanivalója segített átcsatolni a hónap témájára.

A január havi téma a gyerekekhez közel eső téma volt. Megbeszéltük, hogy miért olyan fontos, hogy legyenek céljaink? Miért érdemes elköteleződni egy cél kitűzése és elérése mellett?

Elemeztük a kézikönyv által ajánlott képet. Címet adtunk a képnek és megbeszéltük a mögöttes tartalmakat.

A Segíts rajtam! című történetet elolvastuk és kibontottuk a tanulságot.

Összegyűjtötték a gyerekek az erre az évre kitűzött céljaikat és leírták egy papírra, amit lezártunk egy befőttes üvegbe. Év végén elővesszük és elemezzük a célokat annak függvényében, hogy megvalósult-e vagy nem rávilágítva az okokra.

A foglalkozást a hónap dalának meghallgatásával zártam.

Figura Tünde

napközis csoportvezető