A hála gyakorlása 7.-8. osztály:
A boldogságóra szeptember havi témáját a hála világnapjának megünneplésével kapcsoltam össze.
A hónap dalát meghallgatva a ráhangolódást segítette a relaxációs gyakorlat is.
A hála szó értelmezését követően gondolattérképet készítettünk. A gyerekekkel összegyűjtöttük azokat a dolgokat, amelyekért hálásak lehetünk és fel is írták a táblára. Hangosan elolvastuk az Egy pohár tej című igaz történetet. Könnyen megértették a gyerekek az elbeszélés mondanivalóját. Nagyon tetszett nekik és nehézség nélkül azonosultak a főszereplővel. A drámajáték segítségével eljátszották a főbb mozzanatokat. A hálafa elkészítésében mindenki aktívan részt vett. A levelek kiszínezését és nyírását követően ráírták, hogy ki miért ad a személyes életében hálát. A fa és a levelek ragasztását csoportmunkában oldották meg.
A foglalkozást a hónap dalának meghallgatásával zártam.



A hála gyakorlása 1.-2. osztály:
Elsős és második osztályos kisdiákjaimmal, a szeptemberi napközis foglalkozáson megbeszéltük a Boldogságórák célját, kereteit, gyakoriságát.
A bevezető beszélgetésben megosztottuk egymással, a hálával kapcsolatos gondolatainkat, saját tapasztalatainkat.
Körbe állva meghallgattuk a hónap dalát, közben szép, őszi fákká alakultunk a mesebeli kerekerdőben, melyek hálásan integettek a napocska és a felhők felé.
A közelgő népmese világnapjához kötődően egy bábjátékot játszottunk, amelyben a szegény ember, a szegény asszony a szép leány, a sárkány, a gonosz boszorkány és megannyi fontos szereplő alakította a mese fonalát és a fináléban megjelent a szívből jövő hála. A színes, fordulatokban bővelkedő bábjátékot a gyermekek nagyon élvezték.
A foglalkozás zárásaként ismét meghallgattuk és együtt énekeltük a hónap dalát és egy izgalmas ülő, fekvő gördeszka versennyel zártuk a programot.

. Az 1-2. osztályos tanulókkal kezdjük kialakítani a kis közösségünket. A testnevelés órák során mindig arra törekszem, hogy megtapasztalják a mozgás örömét, egy biztonságos, vidám légkör kialakításával. Sokáig gondolkoztam, hogyan vezethetném be és szemléltethetném a leginkább ezt, a számukra elvont fogalmat, hogy „hála”. Majd végül úgy alakult, hogy ők mutatták meg nekem, szavak nélkül.
A csoport összevontan működik, 1. és 2. osztályos tanulókkal, így nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy legyünk türelmesek egymással szemben, segítsük a másikat, figyeljünk a kisebbekre, stb. Az osztályban tanuló egyik kisfiú mozgásában korlátozott, azonban mindig rendkívül jó kedélyű és szívesen tölti az időt a többiekkel. A kisfiút az első pillanattól fogva elfogadták a többiek. Sokat törtem a fejem, hogyan tudnék olyan feladatokat összeállítani a testnevelés órákon, amelyeket mind mozgásukban ép gyermekek, mind pedig a mozgásában akadályozott tanuló végre tudnak hajtani, EGYÜTT.
Így alakult végül, hogy M. mutatta be a többieknek a sorverseny egy feladatát, ahol végig kellett mászni a pályán. M. arcára hatalmas mosoly ült ki, amikor ezt meghallotta, szemei pedig csillogtak. A sorban álló tanulók hangosan biztatták társukat. A feladat bemutatását követően többen jelentkeztek, hogy szeretnének társukkal versenyezni. Így is lett, a vetélkedő véghajrájában mindenki tapssal biztatta M.-t, aki végül hihetetlen győzelmet aratott… Örömet szerezni egy társunknak, látni az arcán, mennyire sokat jelent ez neki: nekünk ezt jelenti a HÁLA.
