Boldogító jócselekedetek – 4. számú napközis csoport
A hónap témája a boldogító jócselekedetek.„Az égig érő fa vagyok, megnövök …” mozgásalapú relaxációs gyakorlattal nyugodt, békés állapotba kerültek a gyerekek. A hónap dalának meghallgatása tovább fokozta a nyugalmi helyzet kialakulását.A foglalkozást beszélgetéssel kezdtük: Mi számít jócselekedetnek? Miért boldogítanak a jócselekedetek? Gyűjtsünk jótetteket!
Az adventi készülődés és a karácsonyi ünnepkörre való hangolódás jegyében elkészítették a gyerekek közösen az adventi jócselekedet naptárat. Olyan jócselekedeteket javasoltak a hónap adott napjára, melyek fokozzák a szeretet, a kedvesség, az összetartozás érzését és, amelyeket be is tudnak tartani. Így születtek ezek a jótettek:
- Segítek anyukámnak a takarításban.
- Felmosom a konyhát.
- Elmegyek a boltba kenyérért.
- Kiviszem a szemetet.
- A buszon átadom a helyem az idős embereknek.
- Elkészítem a testvérem reggelijét.
- Segítek apukámnak fát vágni.
- Összepakolom a szobámat.
- Kedves leszek az osztálytársammal ezen a napon.
- Segítek egy osztálytársamnak a házi feladatban.
- Nem veszekszem ma senkivel.
- Megvigasztalom egy osztálytársam vagy egy ismerősöm.
- Nagyon udvarias leszek ma. Pl. előre engedek valakit az ajtónál.
- Ma megdicsérem egy ismerősöm, egy osztálytársam.
Egy nagy csomagolópapírra rajzolták és írták a gyerekek a jótetteket, melyekkel örömet kívántak okozni családjuknak, osztálytársaiknak, ismerőseiknek. Az elkészült kalendáriumot kitettük a tanterem falára. Emlékeztetve magunkat az az napi jócselekedetre.
A következő napon felolvastam a gyerekeknek a kézikönyvben található történetet. Mindig kérik a történet felolvasását és megbeszélését. A tanulságot ők maguk fogalmazták meg.
Figura Tünde , napközis nevelő

Óvodásaink szocializációjának egyik célja a társakkal, felnőttekkel való pozitív kapcsolat kialakítása. A kívánatos eredmény eléréséhez szükséges – a születés által determinált temperamentum mellett – az érzelmi intelligencia minél magasabb szintre emelése, mely tanulható, fejleszthető képesség. A saját, majd mások érzelmeinek felismerése, azonosítása, megnevezése, szabályozása folyamatos tanulás. A mindennapok egyik célkitűzése egy elfogadó, szeretetteli légkör megteremtése, melynek ők is aktív részesei. Adni és kapni ugyanolyan öröm, melynek megtapasztalására a december különösen alkalmas. „Legyünk angyalkák, akik segítik, megajándékozzák a környezetüket!” Az ajándék lehet egy ölelés, udvarias gesztus, vigasztaló szó, barátságos kommunikáció, játékeszköz átadása, segítségnyújtás, stb. Az elkészített, és a csoportszobában kiakasztott angyalkák juttatják eszükbe nap, mint nap az éppen adódó lehetőségek kihasználását. Az otthoni karácsonyfára felakasztva pedig a családtagok felé áramló, tevékenységgel is kifejezett szeretetkinyilvánításának szimbolikájává válhat.
