A hónap témáját egy jácint csokorral készítettem elő. A gyönyörű virágok illata valamennyi gyermeknek boldogságot okozott.
Elemeztük az útmutató által ajánlott képet. Ezt a feladatot összekapcsoltam az öt érzékszervhez kapcsolódó örömforrások megnevezésével.
Önállóan kitöltötték, majd megbeszéltük azt a táblázatot, mely az emberek többségének boldogságot okozó megállapításokat tartalmazott és a gyerekeknek jelölniük kellett, hogy mi okoz nekik boldogságot.
A táblán gondolattérkép formájában összegyűjtöttük az előző nap boldog pillanatait. Megbeszéltük, hogy kinek mi okozott örömöt; mi mindennek örülhetünk egy nap során.A gyerekek csoportmunka formájában plakátot készítettek.
A foglalkozást a hónap dalának meghallgatásával zártam.
Figura Tünde
napközis nevelő
Március– Apró örömök hónapja
Március az apró örömök hónapja. A kézműves csoporttal minden szakköri foglalkozás alkalmával az alkotás örömét részesítjük előnyben. Igyekszünk jó hangulatban tevékenykedni, óra végén pedig a tanulók megfogalmazzák, hogy milyen érzéseket váltott ki belőlük az adott tevékenység, mi tetszett nekik legjobban, mi az, amely nehézséget okozott.
Visszaemlékeztünk arra, hogy mennyi mindent készítettünk már a tanév során. Mennyi eredményt értünk már el.
A víz világnapja alkalmából a tanulók rajzpályázaton vettek részt. A pályázati művek elkészítése nagy gondossággal, odafigyeléssel készültek. A tanulók március 22-én ellátogattak a helyi élményfürdőbe, ahol hatalmas öröm és meglepetés érte őket, hiszen a pályázatra beküldött rajzaikból kiállítást rendeztek. Nagy büszkeséggel keresgélték rajzaikat és örömmel mutatták meg társaiknak. A Pályázat elbírálását követően az iskolánkban sor került az eredményhirdetésre. Minden pályázó ajándékban részesült, ami már önmagában hatalmas siker.
Mi ez, ha nem öröm és boldogság?
Boldogság óra 1.-2. osztály: március
A márciusi boldogságóra témája: az apró örömök élvezete volt.
Bevezetéseként meghallgattuk a hónap dalát és megbeszéltük kinek mit jelent örülni? Példákat gyűjtöttünk, hogy mi mindennek szoktunk örülni az iskolában és az otthonunkban? Azt is megbeszéltük, milyen nagy öröm mások számára örömet szerezni.
Kis csoportunk elhatározta, hogy egy teljes hónapon át, igyekszünk gyűjteni az apró örömöket a csoportban és kis örömökkel megajándékozunk másokat is.
Az első közösen szervezett élményünk egy elhagyott virágágyás „örökbefogadása” volt iskolánk játszóudvarán. A tavalyi év száraz időszaka miatt kiégett kert újjászületésén fáradoztunk. Nagy öröm volt a gyermekeknek, hogy kapálhattak, áshattak, ültethették a felajánlásból kapott fehér orgonákat és talajtakaró aljnövényeket új élethelyükre. A kerti munka hevében, lelki szemeink előtt láttuk, hogy a nyár elejére már virágba is borul az iskola udvara. Egész hónapban lelkesen locsolta, gyomlálta a csapat a kertecskét és mindig mosolyt csalt az arcokra a nyiladozó rügyek és szép zöld hajtások látványa. Lelkesedésünk és a hónap során szépülő játszóudvar örömet szerzett iskolatársainknak és kollégáinknak egyaránt.
A kerti munkák enyhülésével saját örömünkre kézműveskedtünk, nemzetiszín virágot készítettünk március 15-e tiszteletére. Elkészült virágainkat a Petőfi szobor lábánál helyeztük el. Egyik kisdiákunknak útközben eszébe jutott, hogy éppen most tanuljuk a nagy költő, „Anyám tyúkja” című versét, szavaljuk el neki a szobornál, hátha látja a mennyországból. Bizony több arra sétáló felnőtt is megállt megnézni a gyermeki tisztelet egyszerűségét, abban a megható percben az emlékműnél.
A következő apró örömünk, az édesanyáknak készített ajándék volt. Reményeink szerint az elültetett hajtásokból, szép színes korallvirágok lesznek anyák napjára. A gyerekek naponta ellenőrzik, locsolgatják a cserepeket. Nagy öröm, hogy minden dugvány erősödni látszik, élvezik a teremtő alkotás örömét.
A hónap végére megérkezett a tavasz is. A jó meleg iskolaudvaron élveztük a délutáni szűrt napfény melegét, kellemes zene hallgatás közben. Egy közös pokrócra összehúzódva elevenítettük fel a gondolatot, hogy az ilyen egyszerű élmények is milyen örömteliek a mi kis csoportunknak.
A témakör lezárásaként, a hónap végén meglátogattuk kiskertünket és örültünk a most már szép zöld hajtásoknak, a tanteremben meghallgattuk újra a hónap dalát és megbeszéltük milyen sok örömöt tudtunk együtt megélni, és mennyien kaptak és fognak kapni élményeket a mi örömünk által is.
Balogné Dévai Katain napközis nevelő