Eredményes népi kézműves pályázat

1 sz. napközis csoportunk, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Hagyományok Háza, a Debreceni Kézműves Alapítvány, és a Nádudvari Ady Endre Művelődési Központ együttműködésével meghirdetett, XV. VÁNDORLEGÉNY, Országos Gyermek és Ifjúsági Népi Kézműves pályázaton is megmérettette magát az idei tanévben.

A szervező bizottság a népi játék kategóriában készített, zokni lovacskáinkat kiemelkedőnek ítélte, elismerését fejezte ki és beválogatta a 2024. május 10-24-ig megrendezett Dél-Alföldi és Vajdasági kiállításra. Büszkén mutatjuk be a visszaérkezett Emléklapot és a vidám alkotási folyamatot.

 

Egészségfejlesztés verseny-2024

Egészségfejlesztés verseny

A 2023/24-es tanévben első alkalommal rendeztünk iskolánkban, egyéni, levelező formában, 3 fordulós egészségfejlesztés versenyt.

Az iskolás korosztály jelentős testi, lelki, szociális változásokon megy át. Mindezek mellett a társadalom jelentős elvárásokat támaszt a felnövekvő generáció elé. A helyes egészségvédő szokások kialakulása, döntő fontosságú tanulóink személyes sikereinek eléréséhez.

A verseny célja volt, hogy tanulóink körében népszerűsítse az egészséges életmódot, a környezeti és személyi higiénét, a fogápolást, az egészséges táplálkozást ,a mozgást, valamint a lelki egészség összetevőit. A feladatok során, az alapvető természetismereti és általános műveltségre vonatkozó kérdéseken túl nagy szerepet kapott a kreativitás és leleményesség.

A korcsoportonként kidolgozott feladatlapokat a napközis nevelők és osztályfőnökök segítségével szinte valamennyi tanulónk kitöltötte.

Iskolánk diákönkormányzatának köszönhetően, versenyben résztvevő tanulók a megszerzett ismereteken túl, finom és egészséges ajándékokkal is gazdagodtak.

A verseny ötletgazdája: Balogné Dévai Katalin -egészségfejlesztés tanár

Hősképző a Mórában

Közeledik a nyári szünet, a várva várt vakáció ideje. Az önfeledt játék, a ház körüli munkák, magukban hordozhatják a balesetek, sérülések előfordulását, ezért az 1. számú napközis csoport egy komplex elsősegélynyújtás foglalkozáson ismerkedett meg a steril sebellátás gyakorlatával, a törött végtag rögzítésével, az izolációs hőfólia alkalmazásával, és a mentő hívás gyakorlatával. A foglalkozás lebonyolításában segítségünkre volt Lőrikné Ilcsik Anita, a Magyar Vöröskereszt, Kiskunmajsai területi szervezetének munkatársa, aki a „Hősképző” programmal színesítette napközis életünket. A tanulók nagy igyekezettel és vidáman kötözték, ápolták a sérült macikát és társaikat is. Bízunk benne: hogy mindenkinek baleset és sérülésmentesen telik majd el a vakáció!

Szervező: Balogné Dévai Katalin napközis nevelő

 

Állatasszisztált foglalkozás

Az iskolánk első és második osztályát különleges vendégek látogatták meg június 17-én hétfőn. Füzesi Bea jött el hozzájuk egyenesen Budapestről, akit Szíriusz nevű terápiás kutyusa kisért el. A gyerekek nagyon örültek a meglepetésnek. Megismerkedhettek a különféle munkakutyákkal képek segítségével majd mindenféle bohókás feladatokat hajtottak végre Szíriusz közreműködésével. Személyesen tapasztalhatták meg miként kell egy kutyussal bánni és mekkora élmény amikor együtt kell dolgozniuk.

Nagyon hálásak vagyunk Füzesi Beának, hogy mindezt teljesen ingyen lehetővé tette a gyermekeknek. Köszönjük a nagylelkűségét!

 

Madarak és fák napja-2024

Iskolánk a tanév során nagy figyelmet fordít arra, hogy jeles napjainkról méltó módon megemlékezzünk. Így van ez minden évben május 10-én is, hiszen ekkor ünnepeljük a Madarak és fák napját. Változatos feladatokon keresztül mélyítettük el tanulóink meglévő ismereteit, és nyújtottunk számukra újat.

Óvodásaink az iskola udvarán megfigyelték és megnevezték a növényeket és a fákat, beszéltek azok részeiről és jelentőségükről. A gyerekek megnéztek egy filmet a hazánkban élő madarakról, és meghallgatták a hangjukat. Színes papírból madarat készítettek, gyurmából pedig virágot mintáztak. Dalaik, verseik, meséik szintén a madarakról szóltak.

Az alsó és felső tagozatosok számára összeállított ppt e jeles nap történetét mutatta be, illetve a témához kapcsolódó kisfilmet tekintettek meg a tanulók. Ezt feladatok követték, melyek között volt puzzle, aminek eredményeképp az erdő szintjeivel ismerkedtek meg a gyerekek. A Learning Apps feladat ehhez kapcsolódott, hiszen az állatokat kellett aszerint csoportosítani, hogy melyik szinten élnek. Az óvodásokhoz hasonlóan iskolás diákjaink is megpróbálták a madarakat hangjuk alapján felismerni.  Sok egyéni alkotás készült ezen a napon. A rajz-kézműves szakkörös tanulók kartondobozból fát készítettek, melyre színes madarak is felkerültek, amit festés és színezés technikájával alkottak meg. A 4. számú napközis csoport tanulói felelevenítették a faültetés módját, és az iskola udvarán 3 évvel ezelőtt elültetett fa mellett megállva elgyönyörködtek abban, milyen terebélyes, szép fává cseperedett az egykori facsemete. Volt egy kedves vendégünk is, Csipi, a hullámospapagáj, aki a Madarak és fák napjának legélethűbb szemléltetője volt.

Környezetünk védelme, az állat – és növényvilág megóvása mindannyiunk közös feladata. Ezen a napon erre hívtuk fel tanulóink figyelmét, reménységünk szerint nem eredménytelenül. Bízunk abban, hogy környezetük iránt felelősséget érző, a természet szépségeire rácsodálkozó emberekké válnak majd, ha felnőnek.

Boldogágóra- 2024 június: Fenntartható boldogság

Fenntartható boldogság

4. számú napközis csoport

A tanév utolsó témája a fenntartható boldogság volt.

Felidéztük, hogy a korábbi boldogságórákon miről beszélgettünk. Gondolattérkép formájában összegyűjtöttük azokat a boldogságérzést okozó tevékenységeket, melyek a mindennapi életünket szebbé teszik és segítenek a stressz, a szorongás leküzdésében. Ezekhez a tevékenységekhez fordulhatnak a gyerekek és kapaszkodót jelenthetnek számukra nehézség esetén.

Értékelték a gyerekek önmagukat, egymást a tanév során elvégzett feladataik és munkájuk alapján.

A foglalkozás végén meghallgattuk a hónap dalát.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. számú napközis csoport

A júniusi boldogságóra témája: a fenntartható boldogság volt.

Az 1. napközis csoportban, bevezetéseként meghallgattuk a hónap dalát és körbe rendeződve, egymás kezét fogva énekeltük a dal szövegét: „tégy csodát”, „jobb veled a világ”. Amikor már bemelegítettünk, egy vidám együtt mozgós dallal folytattuk a boldogság órát, mindenki mosolyogva rázta a kezét, a lábát és a vállát a dal szövegére. A koranyári meleg ellenére fergeteges jókedv és nevetés lett az együttmozgás és éneklés eredménye.

Pihenésként megbeszéltük, mennyire fontos, hogy fenntartsuk a boldogságot, az örömöt az életünkben, hogy minden apróságnak is tudjunk örülni és átbeszéltük, mennyi fontos dologról beszéltünk az idei évben, a boldogságórák keretében.

A nyári szünet öröme mindig magában hordozza az elválást is a vakáció idejére, ezért jókívánság képeslapokat készítettek a gyerekek egymásnak. Kis papírokra írtuk a csoporttagok neveit, és mindenki kihúzta egy társát, akinek szép és kedves dolgokat írhatott, rajzolhatott a képeslapjára. Magam is meglepődtem mennyire komolyan vették a gyerekek a feladatot és nagy szeretettel, gondossággal készítették a jókívánságokat egymásnak, majd az átadás is nagyon személyesre sikerült. Mindenki kíváncsian olvasta, silabizálta, őrizte, a neki szánt jókívánságot és a nap végén haza is vitték a gyerekek.

A témakör lezárásaként, egy vakáció feliratú színezőt készítettek el a gyerekek, amelyeket a tanteremben helyeztünk ki dekorációként, valamint megbeszéltük, hogy mindenki nagyon körültekintően játszik, közlekedik a nyári szünetben, hogy kipihenten és egészségesen folytathassuk a boldogság órákat szeptembertől.

Méhek világnapja

Méhek világnapja

Iskolánk Öko programjának megfelelően május 20-án, megemlékeztünk a méhek világnapjáról.

A napközis csoportokban beszélgettünk, filmet néztünk a természet sokszínűségéről, a méhek szerepéről, fontosságáról a mezőgazdaságban, a gyógyításban, az élelmiszeriparban és egyéb területeken.

Megismerkedtünk a méhek által készített: mézzel, propolisszal, virágporral és méhviasz termékekkel.

A legkisebbek báboztak és méhecskét színeztek, a nagyobbak pedig szabad rajz technikával igyekeztek felhívni a figyelmet a méhek védelmére.

A „Tégy jót és legyél példakép!” gyerekpályázat 2024

A „Tégy jót és legyél példakép!” gyerekpályázat 2024

Iskolánk 1. napközis csoportjában, a verseny kiírást látva, azonnal tudtuk, hogy az idén is megkeressük azt a helyet, ahol hasznos lehet a „jócselekedetünk”.

A március 15-i megemlékezésekhez kötöttük, a munkálkodásunkat. Szép nemzetiszín szíveket készítettünk és megbeszéltük milyen fontos, hogy van hazánk, hogy békességben élünk

Kiskunmajsán vannak az alsótemetőben olyan távoli helyekről származó hősi halottak, akik ennek a vidéknek a védelmében vesztették életüket, ezért elhatároztuk, hogy egy „jócselekedettel” adózunk az emléküknek és kapákkal, seprűkkel, gereblyékkel felszerelkezve, apró léptű csapatunk a távoli temetőkertbe vonult.

Nagy öröm és büszkeség volt az 1.-2. osztályos gyermekeknek, hogy kapálhattak, gereblyézhettek, megtisztíthatták a sírokat. A kigyomlált, megszépített hadisírokra az előzőekben elkészített nemzetiszín szalaggal feldíszített szíveket is elhelyeztük.

A jócselekedet végére bizony nagyon elfáradt a kis csapat, de nagyon büszkén rajzolták le a közös munkálkodás emlékét. A jócselekedetünkről fotósorozatot is készítettünk, és a képek, rajzok segítségével, a pályázat kiírásának megfelelően filmösszefoglalóval mutattuk be jócselekedetünket. A kisfilm elkészítésében segítségünkre volt Marton Áron, a Tomori Pál Katolikus Gimnázium tanulója.

A pályázat kuratóriuma díjazásra méltónak ítélte a pályaművet és a jó cselekedetet, ezért a nyár folyamán, Budapesten tartandó díjátadóra meghívást kapott a kis csapat. Izgatottan várjuk az eredményhirdetést!

Felkészítő tanár: Dr. Balogné Dévai Katalin napközis nevelő és Borbásné Vas Noémi gyógypedagógiai asszisztens

 

Boldogságóra-2024 május- Testmozgás hónapja

Testmozgás hónapja

4.számú napközis csoport:

A boldogságóra havi témájának feldolgozása három foglalkozáson aktívan, sok testmozgással és kreatív tevékenységgel történt.

Megbeszéltük a sportágakat és azok jellemzőit, majd a tanulók kedvenc sportjukról tetszőleges technikával rajzot készítettek. Gondolattérkép formájában összegyűjtöttük a testmozgás előnyeit, az egészségre gyakorolt pozitív hatásait.

A gyerekek saját kérésükre sorversenyen vettek részt. A csapatjáték végére stressz szintjük csökkent és egymás biztatásával önbizalmuk nőtt. Az egészséges életmódra nevelés jegyében labdavezetéssel, célba dobással, babzsákkal való egyensúlyozással, egyéni és páros feladatokkal telt el a foglalkozás.