Az újraélesztés világnapja a Mórában

Iskolánkban nagy hangsúlyt fektetünk tanulóink egészségfejlesztésére, a laikus elsősegélynyújtás elsajátítására. Október 16-a az újraélesztés világnapja, ezért vendégül láttuk iskolánkban Lőrikné Ilcsik Anitát, a Magyar Vöröskereszt területi munkatársát. A 2. és 4. számú napközis csoportokban felelevenítettük a mentő hívás gyakorlatát, megbeszéltük, mit kell tenni akkor, ha olyan sérültet találunk, aki nem mozdul, nem reagál, hogyan kell megvizsgálni a légzését. Mindenki kipróbálhatta egy AMBU babán, a laikus újraélesztés technikáját. A tanulók nagy igyekezettel gyakoroltak, és megbeszéltük, hogy a szívmasszázst otthon csak játék babán lehet gyakorolni.

Őszi hagyományőrző projekt a 2 sz. napközis csoportban-2024

Őszi hagyományőrző projekt a 2 sz. napközis csoportban

Hagyományőrző csoportprogramunk első állomásán, a Konecsni György helytörténeti gyűjteménybe látogattunk, ahol „A múzeumok őszi fesztiválja” rendezvény keretein belül a „Ízelítő nagyanyáink étkezési szokásaiból. Fedezd fel a boldog békeidők konyháját!” – kultúrtörténeti és múzeumpedagógiai foglalkozáson vettünk részt. Kis csapatunk megismerkedett a régi idők konyhájával, a hagyományos alapanyagokkal és eszközökkel, az őszi betakarítás terméseivel és jó hangulatban kipróbáltuk a kaláka munkát: kukoricát is morzsolhattunk.

A projekt második napján, a múzeumban morzsolt kukorica szemeket, iskolánk konyháján, rézmozsárban, igen nagy igyekezettel, apróra törtük. A kukorica darából finom népi ételt, kukoricakását készítettünk a tanulókkal. Az illatos finomság, nagy kedvence lett az egész csoportnak. Szinte minden gyermek kérte a receptjét, hogy otthon is elkészíthessék. Tálaláskor kakaóval megszórtuk a kukoricakásánkat és vidám közös étkezés keretében elfogyasztották a gyerekek.

Teddy Maci Kórház-2024

Teddy Maci Kórház

Október 11-én a Szegedi Tudományegyetem néhány kedves orvostanhallgatója látogatott el intézményünkbe. Érkezésükkor a tornaszobánkat átalakították a Teddy Maci Kórházzá. A program során három állomáson próbálhatták ki magukat, először a háziorvosi rendelőben ismerkedtek meg a legalapvetőbb orvosi eszközökkel. majd a röntgen segítségével meggyógyították a sérült kisállatokat. Az utolsó helyszín a műtő volt, itt a macik elaltatása után megnézhették, hogy milyen szerveket találtak bennük, és azok funkcióit is megbeszélték. A sikeres műtés után a macikat felébresztették és infúziót kötöttek be nekik.

A Teddy Maci Kórház foglalkozásainak célja, hogy csökkentse a gyermekek félelmét az orvosokkal, orvosi eszközökkel szemben. Az óvodások és az alsó tagozatosok orvosi és műtős köpenybe bújhattak, így ők maguk is kicsi orvostanoncokká válhattak a foglalkozás idejére.

Ezúton is köszönjük a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karának és lelkes hallgatóinak, hogy lehetővé tette tanulóink számára, hogy ez a felejthetetlen és rendkívül hasznos program megvalósulhasson!

Óvodásaink őszi kiállítása -2024 október

Óvodások szorgoskodtak az intézmény udvarán csütörtökön délelőtt. Őszi terményekből és termésekből készítettek egy kisebb kiállítást mindenki örömére. Asztalra került a séták során gyűjtött gesztenye, mogyoró, dió. Az őszi gyümölcsök is helyet kaptak a palettán, így láthattunk szőlőt, almát, körtét, birsalmát, többféle tökök, valamint morzsolt és csöves kukoricát is.   A gyerekek megtapasztalhatták a jókedvvel együtt végzett munka örömét.

Boldogságóra október -Az optimizmus gyakorlása-2024

 

  1. számú napközis csoport

A boldogságórát a fáradtságérzés és a stressz, a szorongás csökkentése érdekében „ébresztő-aktiváló” testmozgásalapú relaxációs gyakorlattal kezdtem. A „napimádás” gyakorlatsornak köszönhetően ezen az esős, borongós délutánon a gyerekek vidám és kiegyensúlyozott lelkiállapotba kerültek.

„Minden nehéz volt, mielőtt könnyűvé vált” gondolatébresztő mondattal kezdve megbeszéltük azokat a helyzeteket, amikor kudarc és szomorúság érte a gyerekeket – pl. nem tudtak kerékpározni, a tanulás nehezen ment vagy nem sikerült a felelés, kiöntötték az ebédlőben a vizet, elestek az udvaron játék közben. Közösen – a pozitív hozzáállást, a derűlátó gondolkodásmódot hangsúlyozva – megoldási javaslatokat kerestünk a később előforduló kudarcokhoz való optimista, bizakodó hozzáállás érdekében.

Megmutattam a fejlődési szemléletmódú nyújtást, melyet nehéz helyzetben vagy egy bonyolultabb feladat előtt alkalmazhatnak: közösen nyújtóztunk az ég felé kitárt karokkal, így egy magas fát utánoztunk.

A gyerekek varázsszemüveget viselő kislányt, kisfiút színeztek. A szemüvegbe berajzolták a nekik tetsző, őket boldoggá tevő dolgokat.

Megtanultuk a mondókát:

„Van nekem egy szemüvegem, ha felteszem azt, szebbé válik minden benne, amit megmutat!”

A foglalkozás zárásaként meghallgattuk a Pozitív gyerek vagyok című dalt.

Figura Tünde

pedagógus

Boldogság óra beszámoló 2. napközis csoport

Az október havi boldogságóra témája az optimizmus gyakorlása volt.

A foglalkozás elején meghallgattuk a hónap dalát és vidáman táncoltunk, integettünk egymásnak. A téma feldolgozását egy rövid beszélgetéssel kezdtük: bevittem a csoportba egy kancsó gyümölcslevet, aminek a gyerekek nagyon örültek, de „nem találtam” poharakat, így elszomorodtak, hogy nem lehet meginni. Természetesen Öko-iskolaként vannak a csoportunk dobozaiban újra hasznosítható kupakok, melyeket felkutattunk a teremben, és ezek „kispohárként” szolgáltak, a probléma optimista megoldásához. Megbeszéltük, megtanultuk, hogy nem szabad csüggedni, hanem optimista módon, meg kell keressük a pozitív megoldást. Az üdítő szétosztása után a félig üres, félig tele pohárral szemléltettem az optimista nézőpontot. Megbeszéltük, hogy az üres pohárnak is örülnünk lehet, mert hiába van egy egész kancsó finom gyümölcslevünk, ha nincs, amibe szétosszuk és megigyuk. Az ízletes szemléltető eszközt, a gyermekek jóízűen elfogyasztották a magyarázat végén.

A foglalkozás folytatásaként kooperatív csoportfeladatban optimista, boldog gyümölcsöket készítettünk. Újrahasznosított karton dobozból, alma, körte, szilva sziluetteket vágtunk ki és a tanulók csoportokban optimista, mosolygós gyümölcsökké varázsolták őket, tépett színes papírok segítségével.

A foglalkozás végén a tanulók kérésére többször meghallgattuk az „optimista gyerek vagyok” kezdetű dalt, amire vidáman énekeltek és táncoltatták a boldog gyümölcsöket a gyerekek, majd lelkesen felállították az ablakpárkányra vidám „barátaikat”.

Október 4. – Az Állatok Világnapja

Október havi KLUB-Napközis foglalkozásaink keretében az intézménycsoportjai megismerkedtek az állatok világnapjának alapelveivel, mert az állatok boldogabbá teszik életünket, segítőtársként és barátként is gazdagítják mindennapjainkat.

Ráhangolódásként minden csoportban állathangokat hallgattunk, állatokról szóló mesét néztünk, állatos memória-, vagy párkeresőjátékkal kezdtük a foglalkozást. A gyerekek felismerték és megnevezték a hallott, látott állatokat, jellemezték őket és állatmozgást is utánoztak.

Állatokkal kapcsolatos dalokat hallgattunk és énekeltünk. Megkülönböztettük a vadon élő és a háziállatokat, megismertük a haszonállat és a házi kedvenc kifejezéseket.

Az alsó tagozatosok állatbábokat is készítettek és örömmel báboztak a sünikkel, nyuszikkal, cicákkal, elefánttal, malackákkal a nap hátralévő részében.

Látogatás a Konecsni György Helytörténeti Gyűjteményben

Látogatás a Konecsni György Helytörténeti Gyűjteményben

A 2. számú napközis csoport tanulói 2024. október 7-én a Helytörténeti Gyűjteményben kultúrtörténeti múzeumpedagógiai foglalkozáson vettek részt. A gyerekek megismerkedtek a népi életforma jellemzőivel, a gondos háziasszonyok és parasztemberek mindennapjaival, napi teendőikkel. Bővült etimológiai és tájnyelvi ismeretük. A gyermekek szókincse gyarapodott.

Köszönjük szépen a Konecsni György Helytörténeti Gyűjtemény munkatársainak a tárlatvezetést.

Látogatás a Gyűjtemények Háza Babamúzeumában-2024

Látogatás a Gyűjtemények Háza Babamúzeumában

  1. október 2-án a 2.számú napközis csoport a Gyűjtemények Házának Babakiállítását tekintette meg.

A kiállításon szereplő régi babák és egyedi enteriőrök nagyon tetszettek a gyerekeknek. A porcelánból, a textilből készült babák és öltözékeik igazi különlegességek voltak számunkra.

Köszönjük szépen az élményeket a Konecsni György Helytörténeti Gyűjtemény munkatársának.

 

A magyar népmese napja-2024

Iskolánkban nagy hangsúlyt fektetünk a tehetséggondozásra, a tehetség gazdagítására, ezért igyekszünk tanítványaink számára minél több olyan programot szervezni a délutáni napközis sávban is, amely segít személyiségük formálásában, bővíti világlátásukat.

A magyar népmese napja szeptember 30., Benedek Elek születésnapja. E jeles napon vendéget hívtunk, Baranyi Ildikó mesemondó látogatott el hozzánk „Bergendóciából”, és szórakoztatta, az élőszavas mesemondás élményével, izgalmas, fordulatos előadásával gazdagította iskolánk közösségét