Luca-búza vetése-2024

Luca napjához számos népszokás kapcsolódik, többek között az úgynevezett Luca-búza vetése. A falusi asszonyok egy lapos tálkában búzaszemeket kezdtek csíráztatni a kemence mellett, amely karácsony tájára kizöldült. Ha a búza szép magasra és sűrűre nőtt, akkor úgy gondolták, hogy bőséges lesz a következő évi termés. Az idők során ez a szokás kissé átlényegült, a templomokban a karácsonyi oltárt díszítették Luca-búzával vagy a családok az ünnepi asztalra helyezték. ÖKO iskolaként, ezt a szép régi hagyományt elevenítette fel a 2. számú napközis csoport, így december 13-án, újrahasznosított dobozokba Luca búzát vetettek tanulóink. Örömmel adunk hírt róla, hogy növekedésnek indultak a búzavetések. A tanulók nagy örömére már zöldül a búzahajtása, és a szép erős gyökerek is utat törnek maguknak a csíráztató edény alján. A tanulókkal megállapítottuk, hogy remélhetjük a következő évi jó termést.

Karácsonyi készülődés A SZAKKÖR programban

Iskolánk 2. számú napközis csoportja az idei tanévben pályázott a  Nemzeti Művelődi Intézet A SZAKKÖR programjában, Mézeskalács készítő foglalkozások megtartására. A pályázat által megnyert eszközök és alapanyagok az őszi szünetben érkeztek meg, így az illatos, mézeskalács termékek elkészítése nagy lendületet vett november és december hónapban. A közelgő karácsonyi ünnepekre készülve, diós és bevonatos puszedliket, írókázott figurákat készítettek a dolgos kis kezek, iskolánk tankonyhájában, Dr. Balogné Dévai Katalin szakkör vezető, napközis nevelő és Sipos-Szabó Anett gyógypedagógiai asszisztens segítségével. A szakköri alkalmakon, a különböző mézeskalács tészták dagasztása, feldolgozása, formázása, díszítése vidám hangulatban zajlott. A tanulók számára a foglalkozások legkedveltebb része természetesen a kóstolás, az aznap gyártott illatos finomság elfogyasztása volt. A szakköri alkalmakon készült néhány kedves fotóval kívánunk mindenkinek áldott, békés, puszedli illatú karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdagúj évet!

„Hogyan látod a nemlátókat?” című rajzpályázat -2024

Rajzpályázat eredményei

  1. november 29-én a Magyar Vakok és Gyengénlátók Bács-Kiskun Megyei Egyesülete és a Kecskeméti Szent László Lions Club által meghirdetett „Hogyan látod a nemlátókat?” című rajzpályázaton oklevélben részesült az elkészített pályamunka alapján:

Márton Raul 1. osztályos tanuló

Oláh Bence 1. osztályos tanuló

Patai Áron Attila 1. osztályos tanuló

Radics Hédi Anikó 1. osztályos tanuló

Kolompár Lívia 3. osztályos tanuló

Nyerlucz Richárd Szilveszter 3. osztályos tanuló

Patai Anasztázia 3. osztályos tanuló

Felkészítő pedagógus: Figura Tünde

Boldogságóra: Boldogító jócselekedetek hónapja -2024 december

Boldogító jócselekedetek hónapja -2024 december

A foglalkozás célja a gyermekek érzékenyítése a jócselekedetek és a segítségnyújtás iránt, a közösségi érzés erősítése játékos, interaktív formában és az empátia, az együttműködési készségek fejlesztése. Az ünnepek közeledtével nagyon aktuális a hónap témája, a boldogító jócselekedetek.

A ráhangolódás érzékenyítő beszélgetéssel történt: „Mi az a jócselekedet? Tudod, mi az a jócselekedet?” Példákat gyűjtöttünk és egyszerű történeteket meséltünk, amelyekben valaki segített másokon.

Játékkal folytattuk „Mosoly kör” alakításával minden gyermek mondott egy kedves dolgot a mellette ülőről. Például: Segít játék vagy tanulás közben. Megosztja vele a csokoládét vagy a játékát.

A téma feldolgozása egy rövid és egyszerű történet, „A sündisznó és a barátai” című mese felolvasásával történt. A történet arról szólt, hogyan segítettek az erdő lakói egymáson. Nagyon tetszett a gyerekeknek a sokféle állat. Beszélgettünk: Mi történt? Ki segített? Hogyan érezték magukat a szereplők a segítségnyújtás után?

A kézműves tevékenység alkalmával elkészítettük a Jócselekedetek karácsonyfáját. A gyerekek csoportmunkában kiszínezték az A/3 méretű fenyőfát, majd kiválasztották a számukra tetszetős jócselekedet képet és kiszínezték, nyírták. A díszeket a fa ágaira ragasztották.

A foglalkozás végén megbeszéltük: „Hogyan érezted magad? Milyen érzés jót tenni másokkal?”

Meghallgattuk a szeretetről és segítségről szóló Gryllus Vilmos Mosolyogj rám címűdalt.

Figura Tünde

napközis nevelő

Kiskunmajsa, 2024. 12. 03.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boldogság óra 2. napközis csoport: december

A decemberi boldogság óránk bevezetéseként meghallgattuk a hónap dalát és megbeszéltük a jócselekedetek gyakorlásának fontosságát. Példákat gyűjtöttünk, miként tudunk kedvességgel, nagylelkűséggel, együttérzéssel, jócselekedeteket véghez vinni az iskolai közösségben és otthon a családunkban is.

Kisfilmeket néztünk a szeretetnyelvekről, hogy megértsük családtagjaink, iskolatársaink mikor érzik szeretettnek, elfogadottnak magukat a közelünkben. Milyen típusú jócselekedetek tölthetik fel az ő „szeretet tankjukat”: egy jó közös beszélgetés, egy ajándék, egy kedves szívesség, segítség, vagy egy mosoly, egy simogatás?

Karácsony közeledtével elhatároztuk, hogy ajándékot készítünk a családoknak. Mézeskalács puszedlit sütöttünk és díszítettünk, mellyel szeretettel megkínáltuk az iskola dolgozóit, és kis selyem szalagos zacskóban a családoknak is jutott belőle.

Megfogadtuk, hogy az idei téli szünetben, mindenki igyekezni fog jócselekedetekkel kimutatni a szeretetét a családjának, mert ez nagyon értékes dolog.
A derűs munka végeztével boldogan hallgattuk meg újra a hónap dalát és fotózkodtunk a családjainknak szánt ajándékcsomagokkal.

Dr. Balogné Dévai Katalin napközis nevelő

Terematlétika Országos Diákolimpia Döntő-2024

Terematlétika Országos Diákolimpia Döntő
2024. november 27-én, Szőlősi Borostyán és Kolompár Alex Márk képviselte iskolánkat Budapesten, a FODISZ által szervezett Terematlétika Országos Diákolimpia Döntőn. A sportolók az ország legjobbjaival mérhették össze erejüket 30 méteres futás, váltófutás, helyből távolugrás, medicinlabda és szivacslabda dobás számokban. A verseny végeztével a diákok fáradtan, de annál büszkébben állhattak a dobogóra.
Eredmények:
Szőlősi Borostyán: 30 m futás: I. helyezés, medicinlabda dobás: II. helyezés
Kolompár Alex Márk: Váltófutás: III. helyezés
Felkészítő pedagógus: Benke Mariann
Ezúton is gratulálunk a kimagasló eredményekhez!
2024. november 27-én, Szőlősi Borostyán és Kolompár Alex Márk képviselte iskolánkat Budapesten, a FODISZ által szervezett Terematlétika Országos Diákolimpia Döntőn. A sportolók az ország legjobbjaival mérhették össze erejüket 30 méteres futás, váltófutás, helyből távolugrás, medicinlabda és szivacslabda dobás számokban. A verseny végeztével a diákok fáradtan, de annál büszkébben állhattak a dobogóra.
Eredmények:
Szőlősi Borostyán: 30 m futás: I. helyezés, medicinlabda dobás: II. helyezés
Kolompár Alex Márk: Váltófutás: III. helyezés
Felkészítő pedagógus: Benke Mariann
Ezúton is gratulálunk a kimagasló eredményekhez!

Márton napi Klubnapközi-2024

Márton napi beszámoló 2024
Klubnapközi
Készítette: Nyerges Attila
Óvoda:
Szent Márton legendával való ismerkedés a mesetörténetet feldolgozásával, és az azt követő rövid beszélgetés által valósult meg. A nap folyamán „Libás mondókát” memorizáltak a gyermekek.
Az elmúlt héten e jeles napra való készülődés jegyében előrajzolt liba formát festettek ki pöttyözés technikával. Számlálás és a mennyiség összefüggését a feladatlap színezésével festették teljesre.
Napközi, 2. és 4. csoport:
A novemberi Klub-napközis foglalkozás keretében, a 2. és 4 napközis csoportokban felelevenítették Szent Márton püspök legendáját,és érmeket készítettünk a püspök címerével.A foglalkozás további részében, a tornateremben vidám, libás, mozgásos játékokkal, jelképes liba fogással hangolódtunk a Márton napi liba lakomára.A délután zárásaként, a konyhában, a tanulók maguk kenték, ízesítették a libazsíros kenyereket, majd jó szívvel kínálták egymást, hogy a népi hiedelem szerint, a következő évben senki ne éhezzen. A foglalkozás mindenk nagyon tetszett.
Napközi, 1. és 3. csoport:
Az 1. és a 3. számú napközis csoport tanulói a Márton napi foglalkozás kezdetén megismerkedtek Szent Márton püspök legendájával. Szituációs játék alkalmával előadták a főbb mozzanatokat.
A mai naphoz kötődő népszokásokat Power Pointos bemutatóval tették érzékletesebbé. A mai foglalkozáson a szövegértés és a digitális kompetencia fejlesztése került előtérbe.
A Márton-napi időjóslási babonák megbeszélése után a gyerekek saját maguk által készített libazsíros kenyeret fogyasztották, mert a hagyomány szerint, „Aki Márton napján libát nem eszik, egész éven át éhezik!” tartja a népi mondás.
A foglalkozást a zenei nevelés keretében Márton-napi dalok éneklésével záródott.
Minden csoport nagyon izgalmas programokkal segítette a „Márton” napi népszokás megünneplését. A zsíroskenyérnek egy külön legendája alakult ki eme hagyomány által a Klubnapköziben.
Az iskolánk egyik fő priorítása a hagyományok őrzése és tisztelete. Ezzel a néphagyománnyal is szeretnénk megőrizni, továbbadni a magyar kultúra egyik jeles napját a fiatalabb generáció számára.