Farsangi beszámoló a Móra EGYMI Velencei Fesztiváljáról

Farsangi beszámoló a Móra EGYMI Velencei Fesztiváljáról

Iskolánk ebben az évben is megrendezte a farsangi mulatságot, melyet ezúttal a híres velencei karnevál ihletett. A gyermekek színes öltözékei, a csillogó maszkok és az ünnepi hangulat mind-mind Olaszország híres városának varázslatos, elbűvölő világát idézte.

  1. február 20-án a diákok és a pedagógusok meseszép álarcokkal és jelmezekkel érkeztek, mintha Velence utcáin sétálnánk egy igazi karneváli forgatagban. A mulatság egyik legizgalmasabb része a felvonulás volt. Minden osztály bemutatta saját, gondosan elkészített maszkját, kosztümét és műsorát. A táncművészeink is fantasztikus előadással kápráztatták el a közönséget.

A rendezvény során olasz dallamok csendültek fel. A tornateremben a díszlet és Nyerges Attila tanár úr gondolásként idézte meg Velence csatornáinak varázsát, mintha egy képzeletbeli utazásra vinné a gyerekeket. A gondolázás persze néha kiszámíthatatlan – egy-egy lendületes evezőcsapásnál könnyen érezhettük volna a centrifugális erő hatását, ha létezne egyáltalán, de a gyerekek fegyelmezett magatartása miatt szerencsére senki sem esett ki a képzeletbeli gondolából, és így mindenki biztonságosan partot ért.

Természetesen nem maradhatott el a közös tánc és az édességekkel teli farsangi – Alexandro – büfé sem, ahol olasz finomságokat is megkóstolhattunk.

A tombolahúzás hatalmas sikert aratott, melyet Sági Szilvia tanárnő vezetett.

Az EGYMI farsangi Velencei Fesztiválja felejthetetlen élményt nyújtott, és mindenkit elvarázsolt a karnevál különleges hangulata. A nap végére mindenki mosollyal az arcán tért haza, hiszen a képzeletbeli gondolázás csodálatos élményt hagyott maga után.

Adomány 2024/25-ös tanév Humanitás Szociális Alapítvány

Adományozó: Humanitás Szociális Alapítvány (1065 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 51. 1/5.)

Kedvezményezett: Kiskunmajsai Móra Ferenc Óvoda, Általános Iskola, Fejlesztő Nevelés-Oktatást Végző Iskola, EGYMI (6120 Kiskunmajsa, Csontos Károly utca 1-3.)

Az adomány értéke, leírása: 500 817 Ft értékű vissza nem térítendő tárgyi felajánlás.

A tárgyi felajánlásban sporteszközök, papír- és irodaszer, könyvtárhasználati foglalkozáshoz papírszínház, szerepjátékokhoz eszközök, szabadidő hasznos eltöltéséhez játékok szerepelnek.

Adományozás célja: az intézményben tanuló gyermekek fejlesztése, tehetséggondozása, az oktató-nevelő munka hatékonyságának, színvonalának emelése.

A Magyar Parasport Napja a Mórában-2025

A Magyar Parasport Napja a Mórában

A Magyar Parasport Napját minden évben február 22-én ünnepeljük. Iskolánkban alapértékként közvetítjük tanulóink felé a speciális szükségletekkel élő embertársaink elfogadását, segítését, egyéni képességeik kibontakoztatásának előmozdítását, ezért február 21-én délután, a Klub-napközis foglalkozás keretében, vidám csapatversennyel emlékeztünk meg a jeles napról. A foglalkozás bevezetéseként, megbeszéltük a tanulókkal, hogy a sikeres parasportolók példát mutatnak akaraterőből, elszántságból, sportszeretetből és kitartásból, minden ember számára. Parasportolóink világszinten is kiváló eredményeket érnek el, bizonyítva, hogy a tehetség és a küzdeni akarás nem ismer akadályokat.Az érzékenyítő iskolai program során, megtapasztalhatták tanulóink, a fizikai adottságok korlátozottsága melletti sporttevékenység nehézségeit, belekóstolhattak látássérült, mozgásukban korlátozott emberek és az őket segítők  helyzetébe. A fiatalok megérezték, milyen segítettnek és segítőnek lenni, bizonyos tevékenységekben. A Klub-napközis program végén megállapíthattuk, hogy valamennyien nyertünk a mai verseny során, megtapasztalhattuk, hogy mindenki számára elérhető a sport, függetlenül a fizikai adottságaitól.

Boldogságóra – Megküzdési stratégiák- 2025 február

Boldogságóra – Megküzdési stratégiák

„Előbb utóbb kisüt Benned a nap!”

A megküzdési stratégiák hónapja segített a gyerekek egymás közti és önmagukkal szembeni konfliktusaik feloldásában. Kértem őket, hogy a foglalkozás során tanult relaxációs gyakorlatokat alkalmazzák abban az esetben, ha érzik, hogy elhatalmasodnak rajtuk a negatív érzelmek.

A foglalkozást a „Hervad a virágom, éled a virágom …” mozgásalapú relaxációs gyakorlattal kezdtem. Megbeszéltük a korábban a csoportban felmerült ellentéteket és az esetlegesen várható, későbbi nehézségeket.

A mese a törött vízhordó edény felolvasása és értelmezése után dramatizáltuk a mesét. Példákat kerestünk arra, hogy ami először hibának tűnik, egy új kezdetet jelenthet.

Megbeszéltük, hogy ki mitőltud megnyugodni: vízivás, sport, légzőgyakorlat, játék. Többen személyi segítséget emeltek ki. A tanár néni, a szülők vagy a barátok megnyugtató fizikális közelségét. Ezek alapján minden gyermek elkészítette a saját konfliktuskezelési megoldását tartalmazó napocskáját, amit felragasztottak és így a montázsunk szemléltette a csoport megküzdési stratégiáját.

A foglalkozást frissítő légzésgyakorlattal zártam. Felemeltük karjainkat oldalirányba felfelé magastartásba, lábujjhegyre emelkedtünk. Hosszan belélegeztünk. Lassan leengedtük karjainkat, kilégzéssel, majd guggolásba leereszkedtünk, minél mélyebbre. Többször megismételtük a relaxációs gyakorlatot.

Figura Tünde

napközis nevelő.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Februári boldogság óra, a 2. sz napközis csoportban:

E havia boldogságóra foglalkozásunk témája, a megküzdési stratégiák voltak. A témakörre hangolódva, a tanteremben körbeálltunk és meghallgattuk a hónap dalát. A dal szövegét követve megsimítottuk az arcunkat, a vállunkat, hogy érezzük saját magunk támogatását, önmagunk szeretetét, majd lassan ringatóztunk, hogy ellazuljon a sok, mindennapi teher alatt elfáradt testünk és lelkünk. Ez a kedves gesztus már induláskor, mindenki arcára mosolyt csalt a csoportban. A téma folytatásaként megbeszéltük, hogy milyen nehézségek, kihívások fordulnak elő az életünkben és milyen fontos, hogy mindig pozitívan, megoldást keresve oldjuk meg őket, ha szükséges kérjünk segítséget szüleinktől, tanárainktól, társainktól.

A sikeres megküzdéshez sok mindenre szükségünk van, ezért egy poszteren, piramis alakban ábrázoltuk azokat az összetevőket amelyek segítenek minket a mindennapi nehézségek leküzdésében és a nagy céljainkért való küzdelemben. A gyerekek színeztek, nyírtak, ragasztottak, keresték a megküzdéshez szükséges dolgok helyét a piramisunkon.  A februári program végén, vidám kis csapatunk ismét meghallgatta és eljátszotta a hónap dalát, és kitűztük a faliújságra a poszterünket.

Dr. Balogné Dévai Katalin naközis nevelő

Farsangi népszokások nyomában

Farsangi népszokások nyomában

A farsangi időszak vidám hangulatát idézte meg az 1. számú napközis csoport 2025. február 12-én a Konecsni György Helytörténeti Gyűjteményben.

A gyerekek izgalmas múzeumpedagógiai foglalkozáson vettek részt, ahol megismerkedtek a busójárás rejtelmeivel és a velencei karnevál pompás világával.

Az elméleti utazást követte a kreatív alkotás: a juh álarcok színezése és vattával való díszítése, ami nagy sikert aratott. A gyerekek örömmel, lelkesen és figyelemmel merültek el a tevékenységben.

A foglalkozás méltó lezárása lett a farsangra való készülődésnek.

Figura Tünde

napközis nevelő

Medve Projekthét az 1. számú napközis csoportban- 2025

Medve Projekthét az 1. számú napközis csoportban
2025. február 3-tól február 7-ig az 1. számú napközis csoportban lezajlott a Medve Projekt hét, melynek során a gyerekek játékos formában ismerkedtek meg a medvékkel, azok életmódjával, különböző fajtáival, valamint a tavasz közeledtének jeleivel.
A program minden napján változatos tevékenységekkel gazdagítottuk a gyermekek ismereteit, fejlesztve mozgáskoordinációjukat, kreativitásukat és zenei készségeiket.
A projekt keretében a kézműves foglalkozások során készült alkotásokból egy kis kiállítást rendeztünk.
A mozgásos játékok során medvejárásban akadálypályán és mézgyűjtésben, célba dobásban mérhették össze ügyességüket a gyerekek. Köszönjük szépen Magony Andrea gyógypedagógiai asszisztens édességfelajánlását, melyet a gyerekek az eredményhirdetést követően jóízűen elfogyasztottak.
A hét egyik különleges pillanata volt a könyvtáros óra, ahol a tavaszvárást kapcsoltuk össze a Medve-projekttel. Mesedramatizálást követően a gyerekek megtanulták és kéziharangokkal előadták, majd mozgással kísérve elénekelték „A tavaszi szél vizet áraszt” című népdalt, amely erősítette a tavasz érkezésének élményét.
Köszönetet mondunk Nyerges Attila tanár bácsinak, aki ének órán is hozzájárult a Medve Projekt kiszélesítéséhez és élményszerűvé tételéhez, segítve a gyerekeket a dal elsajátításában.
Zárásként a tankonyhában medve csábítgató mézes muffint sütöttünk.
Az édességgel szerettük volna a medvét kicsalogatni barlangjából. A gyerekek nagy lelkesedéssel dolgoztak a tankonyhában. Nagyon jól éreztük magunkat a héten. A gyerekek örömmel és élményekkel gazdagodva tértek haza.
Köszönjük szépen Sipos-Szabó Anett gyógypedagógiai asszisztens a hét minden napján nyújtott pótolhatatlan segítségét.
Figura Tünde
napközis nevelő