fenntarthatósági témahét -2025

Beszámoló, a fenntarthatósági témahét programjairól

A Fenntarthatósági Témahét, egy minden évben megrendezett ÖKO program intézményünkben, amelynek célja a fenntarthatóság összetettségének bemutatása, az óvodások és iskolások szemléletformálása, saját élményű, cselekvő program keretében. Az április 7-11 között megrendezett program során, igyekeztünk sokrétűen bemutatni az egyén és a közösség szerepét, felelősségét, és cselekvési lehetőségeit tanulóink számára. A témahét lehetőséget biztosított arra, hogy a fenntarthatósággal kapcsolatos ismereteket kreatív és interaktív módon ismertessük meg a gyermekekkel. A témahéten minden kollegánk beépítette a foglalkozásokba, a tantárgyhoz kötődő környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontokat. A gyerekek, zeneieszközök segítségével megtapasztalhatták a Föld lüktetését, a víz áramlását, az élővilág hangjait – mindezt érzelmi biztonságban, játékos formában. Megbeszéltük a tiszta levegő, ivóvíz, és termőtalaj fontosságát az élőlények számára. A tanórákon, foglalkozásokon, újrahasznosított fejlesztőjátékokkal tevékenykedtettük a gyerekeket, és díszeket, ajándékokat is készítettünk újrahasznosított alapanyagokból.

Szóba kerültek a megújuló energiaforrások, az idő-és energiaspórolás, a takarékosság, a túlfogyasztás elkerülése. A tanulók megismerkedtek a tudatos vásárlók 12 pontjával, az élelmiszer pazarlás elkerülésével, és háztartási praktikákkal.

Számba vettük a fenntarthatóság szempontjait, és online feladatokkal edzettük magunkat, gyakorlatias kvíz kérdések megválaszolásával. A tanulócsoportok veteményeztek, gyomláltak, gondosan öntöztek,és saját készítésű madárodúkat helyeztek ki iskolánk fáira.

Minden napközis csoportunk csatlakozott a „Te Szedd!”-országos pályázathoz. Iskolánk környezetét és a város több pontját megtisztítottuk, gumikesztyűkkel és kukazsákokkal felszerelkezve, az eldobált szeméttől. Tanulmányi séták alkalmával látogatást tettek tanulóink a szennyvíztisztító telepen, a horgásztónál, az állateledel üzemben, és a vas hulladékudvarban, ahol megismerték, a víz és talaj szennyezés megelőzésének gyakorlatát, a szelektív hulladékgyűjtés, és az újrahasznosítás fontosságát, és várható hatásait.

Fenntarthatósági témahét

2025 április hónapban megvalósuló Fenntarthatósági témahéten több osztályban is robotokkal színesített tanórákon vettek részt a diákok. A Kiskunmajsai Arany János Iskola 6 padlórobotot biztosított számunkra, amelyek lehetőséget nyújtottak eszközparkunk bővítésére. Első osztálytól egészen nyolcadik osztályig minden korosztály a hozzá leginkább megfelelő foglalkozáson vehetett részt. A legkisebbek mesés kereteken belül elnevezve a vonalkövető robotot építettek útvonalat a kukákig, míg a nagyobbak már egészen magas szinten programozták és vitték végig a kialakított pályákon a saját padlórobotjukat. A feladatokon keresztül együtt tudtak dolgozni, egymást segítve miközben észrevétlenül is fejlődtek társas- és kognitív képességeik.

Benke Mariann