Boldogságóra – Megküzdési stratégiák- 2025 február

Boldogságóra – Megküzdési stratégiák

„Előbb utóbb kisüt Benned a nap!”

A megküzdési stratégiák hónapja segített a gyerekek egymás közti és önmagukkal szembeni konfliktusaik feloldásában. Kértem őket, hogy a foglalkozás során tanult relaxációs gyakorlatokat alkalmazzák abban az esetben, ha érzik, hogy elhatalmasodnak rajtuk a negatív érzelmek.

A foglalkozást a „Hervad a virágom, éled a virágom …” mozgásalapú relaxációs gyakorlattal kezdtem. Megbeszéltük a korábban a csoportban felmerült ellentéteket és az esetlegesen várható, későbbi nehézségeket.

A mese a törött vízhordó edény felolvasása és értelmezése után dramatizáltuk a mesét. Példákat kerestünk arra, hogy ami először hibának tűnik, egy új kezdetet jelenthet.

Megbeszéltük, hogy ki mitőltud megnyugodni: vízivás, sport, légzőgyakorlat, játék. Többen személyi segítséget emeltek ki. A tanár néni, a szülők vagy a barátok megnyugtató fizikális közelségét. Ezek alapján minden gyermek elkészítette a saját konfliktuskezelési megoldását tartalmazó napocskáját, amit felragasztottak és így a montázsunk szemléltette a csoport megküzdési stratégiáját.

A foglalkozást frissítő légzésgyakorlattal zártam. Felemeltük karjainkat oldalirányba felfelé magastartásba, lábujjhegyre emelkedtünk. Hosszan belélegeztünk. Lassan leengedtük karjainkat, kilégzéssel, majd guggolásba leereszkedtünk, minél mélyebbre. Többször megismételtük a relaxációs gyakorlatot.

Figura Tünde

napközis nevelő.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Februári boldogság óra, a 2. sz napközis csoportban:

E havia boldogságóra foglalkozásunk témája, a megküzdési stratégiák voltak. A témakörre hangolódva, a tanteremben körbeálltunk és meghallgattuk a hónap dalát. A dal szövegét követve megsimítottuk az arcunkat, a vállunkat, hogy érezzük saját magunk támogatását, önmagunk szeretetét, majd lassan ringatóztunk, hogy ellazuljon a sok, mindennapi teher alatt elfáradt testünk és lelkünk. Ez a kedves gesztus már induláskor, mindenki arcára mosolyt csalt a csoportban. A téma folytatásaként megbeszéltük, hogy milyen nehézségek, kihívások fordulnak elő az életünkben és milyen fontos, hogy mindig pozitívan, megoldást keresve oldjuk meg őket, ha szükséges kérjünk segítséget szüleinktől, tanárainktól, társainktól.

A sikeres megküzdéshez sok mindenre szükségünk van, ezért egy poszteren, piramis alakban ábrázoltuk azokat az összetevőket amelyek segítenek minket a mindennapi nehézségek leküzdésében és a nagy céljainkért való küzdelemben. A gyerekek színeztek, nyírtak, ragasztottak, keresték a megküzdéshez szükséges dolgok helyét a piramisunkon.  A februári program végén, vidám kis csapatunk ismét meghallgatta és eljátszotta a hónap dalát, és kitűztük a faliújságra a poszterünket.

Dr. Balogné Dévai Katalin naközis nevelő