Bemutatkozás

„Nem lehet megtenni mindent, amit kell, de mindent meg kell tenni, amit lehet.”

Ezt a szemléletet nem csak gyermekeink sokoldalú fejlesztésében követjük, hanem környezetünket is segítjük, hogy befogadóbbá és elfogadóbbá váljék.

1957 óta működik városunkban speciális tantervű iskolai nevelés és oktatás. 25 évig mostoha körülmények között, állandóan délután, magas létszámokkal, összevont osztályokban, speciális eszközöket nélkülözve, hátrányos megkülönböztetés légkörében nevelkedtek gyermekeink.

1982-ben vált a tagozat önálló intézménnyé, de sok hátráltató tényezővel kellett megküzdeni. Első igazgatónőnk, Dósai Imréné áldozatos munkája nyomán a rossz állagú épületből, kopár udvarból igazi „otthont” sikerült teremteni, ahol a megértés, a szeretet, a fejlődésbe vetett hit uralkodik.

1992-ben vette fel iskolánk a Móra Ferenc nevet. Találó volt a névválasztás, hiszen az író műveiben az egyszerű emberekre, a szegénység mellett is a pozitív értékekre, az egymásra való odafigyelésre hívja fel figyelmünket. Ebben az iskolában pedig többnyire pont az ilyen szegény sorsú, perifériára sodródott családok gyermekei tanulnak, akiknek nagy szükségük van a támogatásra, szeretetre, emberségre.

1999 óta a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat fenntartása alá tartozik iskolánk, az első évben, mint a kiskőrösi Speciális Iskola tagintézménye.

2000-től ismét szakmailag önálló intézménnyé váltunk, s nevünkben újra szerepelhetett Móra Ferenc neve.

A másság tolerálása, a sérült gyermekek épekkel együtt történő nevelése-oktatása iránti elkötelezettségünk eredményeként 2006-ban iskolánk Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Központtá válhatott. Az EGYMI célja, hogy hatékony segítséget nyújtson a kistérség közoktatási intézményeinek az együttnevelés megvalósításában, az esélyek biztosításában.

Az elmúlt években  utazó gyógypedagógusaink a város, valamint a kistérség  (Csólyospálos, Jászszentlászló, Kömpöc, Zsana) óvodáiban, iskoláiban közreműködtek az intézmények inkluzívvá válásában.

Megyei döntés alapján 2011-ben iskolánk összevonásra került a kiskunfélegyházi Göllesz Viktor  Általános Iskolával. Sajnos ez a Móra Ferenc név „elvesztésével” járt, azonban az általa képviselt értékeket továbbra is fontosnak tartottuk. Feladatunknak tekintjük a hátrányokkal küzdő gyermekek megsegítését, ennek szellemében végezzük munkánkat ma is.

2013. április 1-től a Kiskunfélegyházi Tankerület lett a fenntartónk, majd 2013. augusztus 1-től a Kiskunmajsai Tankerülethez kerültünk az Arany János Általános Iskola tagintézményeként. Ezzel egyidejűleg a Móra Ferenc nevet visszakaptuk.