Fejlesztő-nevelő oktatás

A közoktatási törvény rendelkezik arról, hogy a súlyos és halmozottan fogyatékos gyermek attól az évtől kezdve, amikor betölti az 5. életévét fejlesztő felkészítésben vesz részt.

Ha a tanuló a bizottság szakvéleményében foglaltak szerint nem tud részt venni a fejlesztő iskolai oktatásban, tankötelezettségét egyéni fejlesztő felkészítés keretében teljesíti.

Megszervezhető:

  1. otthoni ellátás keretében,
  2. fogyatékosok nappali intézetében,
  3. fejlesztő központokban, stb. és
  4. többek között a mi intézményünkben is.

Feladat:
Azoknak a gyermekeknek, akik tankötelezettségüket SNI miatt nem tudják teljesíteni, biztosítsa a fejlődésükhöz szükséges felkészítést a szülő bevonásával, a szülő részére tanácsadás nyújtásával.

Ez a pedagógiai folyamat metodikai egységben magában foglalja:

  • a mozgásnevelést,
  • beszédnevelést,
  • az önellátást,
  • a munkamozgások tanítását
  • az iskolai oktatást.

Fejlesztés területei:

mozgásfejlesztés: mozgásos tapasztalatszerzés lehetőségeinek  a bővítése, a létezési tér tágítása, a mindennapi létezéshez szükséges mozgásformák megtanulása

értelmi fejlesztés: az értelmi fejlesztés célja a környezetből jövő információk értelmes feldolgozása, alkalmazása az életminőség javítása érdekében.

beszéd-és kommunikáció fejlesztés: az emberi kapcsolattartás szélesítése, az információszerzés, közlés és csere minél magasabb szintű kialakítása.