[HAT-18-01-0698] Határtalanul (2019)

Pályázat kódszáma: HAT-18-01-0698 „Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek”
Pályázó intézmény:  Kiskunmajsai Móra Ferenc Óvoda, Általános Iskola és EGYMI
Projekt címe: Királyok és fejedelmek útján
Nyert összeg: 2.159.460 Ft
Pályázat kiírója: Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
Támogató szerv: Emberi Erőforrások Minisztériuma
Lebonyolító: Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A pályázat megvalósításának ideje: 2018. június 16. – 2019. június 15.
Utazás időpontja: 2019. március 26-29.
Utazás úti célja: Románia – Arad, Marosillye,  Déva, Vajdahunyad, Gyulafehérvár, Nagyenyed, Torockó, Torda, Kolozsvár, Körösfő, Király-hágó, Nagyvárad.
Az elnyert támogatás diákonként: 59 985 Ft

A támogatásból utazhat iskolánk 10 diákja és 2 pedagógusa, a Kiskunfélegyházi Göllesz Viktor Óvoda, Általános Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény 10 diákja és 2 pedagógusa, a Székesfehérvár Arany János Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola és EGYMI 16 tanulója és 4 pedagógusa.

 

Határtalanul

Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek

Izgatottan készültünk az utazásra. Az előkészítő foglalkozásokon tanulmányoztuk a magyarság történelmét. Felelevenítettük az ország három részre szakadását, a Hunyadiak-korát. Felvázoltuk, mi vezetett Trianonhoz, mi lett a következménye. Áttekintettük az utunk során fontos történelmi személyek életével kapcsolatos főbb eseményeket és a meglátogatandó városok látnivalóit.

A legfontosabbnak azt tartottuk, hogy a gyerekek megértsék, azt hogy Magyarország a határain túl is folytatódik, hiszen az erdélyi magyarok egyenértékűnek számítanak az ország területén élőkkel.

Program: 

1.nap:
Izgalommal telten délelőtt 9 óra 30 perckor indultunk Kiskunmajsáról. A gyerekek közül senki nem járt még a határainkon túl, így többen nem aludtak az éjszaka. Az első nap 317 km távolságot kellett megtennünk, így ezen a napon sok időt töltöttünk az autóbuszon.

Első állomásunk Arad volt, ahol belvárosi sétára indultunk: Tűzoltó-tér, a Megbékélés-park Zala György alkotásával a Szabadság-szoborral.

Sétát tettünk a belváros főterén, ahol az impozáns Városházát is megcsodálhattuk a Kárpát-medence egyik legnagyobb katolikus temploma, a Minorita templom, a Rendház, az Új Színház, Bohus palota, Kultúrpalota mellett. A 13 aradi vértanú emlékművét megkoszorúztuk, majd a Himnuszt közösen elénekeltük. Ez igazán megható volt.

Délután 14 óra körül érkeztünk meg Marosillyére. A falut 1577-ben adományként kapta a Bethlen nemesi család. Fő látnivaló: a Bethlen Ház, amely Bethlen Gábor erdélyi fejedelem szülőháza. A műemlék jellegű épületet Böjte Csaba ferences szerzetes Szent Ferenc Alapítványa mentette meg a pusztulástól. Az itt élő szórványmagyarság jelképévé vált. Látogatásunkkor egyik ámulatból a másikba estünk. Minden gondunkat kerítésen kívül felejtettük. Ezt a gazdag és több szempontból fontos örökséget szívesen, kötelességtudóan vigyázzák, ápolják az alapítvány munkatársai, hiszen céljuk az, hogy minden ide látogató erősödjön, gazdagodjon a közös történelmi múltunk segítségével.Első éjszakánkat Déván töltöttük. A Szent Ferenc által nevelt gyermekek étkezőjével szomszédos teremben fogyasztottuk el vacsoránkat.

Vacsorát követően átadhattuk az otthonról nagy szeretettel megvásárolt, becsomagolt ajándékainkat. Köszönjük szépen a Fókusz Takarékszövetkezet nagylelkű támogatását.


Tájékoztatót kaptunk a Szent Ferenc Alapítvány önzetlen, emberpróbáló munkájáról. Az egyik gyermek, Alex elmesélte a kisebb és nagyobb gyermekek mindennapjait, hogyan kerülnek a gyermekek az intézménybe, mivel töltik idejüket, milyen körülmények között élnek. A gyerekeket mélyen meghatotta a nevelt gyerekek sorsa és megtapasztalhatták, hogy milyen jó érzés adni.

Más szemszögből kezdték látni saját helyzetüket, hiszen az itt élő gyerekek szerény otthonuk, életmódjuk ellenére is jókedvűnek, elégedettnek, bizakodónak és boldognak tűntek. Csaba testvér gondolatát idézve: „Látod a csodát? Nem? Biztos, hogy nem látod? Na, az nagy baj, mert minden gyerek egy csoda! Lássuk meg gyermekeinkben Isten csodáját!” Gondolkodásunkra, érzelmeinkre ez az este nagy hatással volt. „Merjük szíveinket nagyra tárni.” (Böjte Csaba)

2.nap:
Reggeli után bepakoltunk az autóbuszba, hiszen a szállásunk a következő két éjszaka Tordatúron volt.

Első állomásunkra 9 órára érkeztünk meg. A vulkanikus várhegy tetején a Maros folyó partján, stratégiai szempontból fontos helyen álló várromhoz felvonóval jutottunk fel. A kilátás káprázatos volt. A lejutás igazi kaland volt. Nagyon élveztük a hegyről történő sétát. A vár tövében felelevenítettük Kőmíves Kelemenné balladáját és megemlítettük a vár számos birtokosa közül a legjelentősebbeket: Hunyadi Jánost, Szapolyai Jánost, Bocskai Istvánt és Bethlen Gábort.

Vajdahunyad váránál a történelem elevenedett meg a gyerekek és a kísérő pedagógusok szeme előtt. A történelem könyv lapjai és a tanult híres történelmi személyiségek – Hunyadi János, Szilágyi Erzsébet, Hunyadi Mátyás – életre kelt. A gótikus várkastély lovagterme, loggiája, kápolnája a középkor világába repített minket.

Ebédidőben érkeztünk Gyulafehérvárra. Itt választották erdélyi fejedelemmé II. Rákóczi Ferencet. A 13. században épült érseki székesegyházban elhelyeztük koszorúinkat Hunyadi János és László, Izabella királyné és János Zsigmond kőszarkofágjainál. Lehetőségünk nyílt román ortodox templom megtekintésére is. Különleges dolog volt ez, hiszen teljesen eltért az előtte látott érseki székesegyháztól.

Nagyenyeden a szórványmagyarság másik jelképpé vált épületét látogattuk meg. A református kollégiumban – melyet Bethlen Gábor fejedelem alapított – megemlékeztünk Bethlen Gáborról. Koszorút helyeztünk el. Megemlítettük Jókai Mór írófejedelem nevét is, hiszen A nagyenyedi két fűzfa című műve szorosan kapcsolódik az intézményhez és a történetet elmeséltük. Áprily Lajos emléktáblája előtt Vadlúd voltam című versét elszavalta egyik gyermekünk.

Délután Torockón – amely az UNESCO Világörökség része – tettünk sétát és a néprajzi múzeumban a régen élt székely emberek mindennapi életét, szokásait, munkatevékenységét felidéző tárgyakat, festett bútorokat, erdélyi népviselet öltözékeit, keresztszemes kézimunkákat csodálhattunk meg. Igazi ékszerdoboz ez a kis falu!

A szállásra 18 óra után értünk kissé már fáradtan. Vacsora után megbeszéltük a nap legérdekesebb, legjobban vagy legkevésbé tetsző eseményeit vetélkedő keretében. Átéreztük az utazás során meglátogatott nevezetességek különleges, ódon, történelmi hangulatát, egyedülálló szépségeit. Az este folyamán a felesleges energiákat a rókavadászat és a disco vezette le.

3.nap:
A bőséges és finom reggelit követően az évszázadok óta működő Tordai sóbánya természeti látnivalóival, a panorámakerékkel, a sóbányászati múzeummal ismerkedünk meg. Kiselőadás formájában megismertük a só jótékony hatását az asztmás betegekre és a só természetföldrajzi keletkezését. Az óriáskerékre is felültünk. A csónakázó tó melletti relax részlegben 20 percet pihentünk.

A Tordai-hasadéknál Szent László király személyéhez fűződő legendát meséltük el külön választva a lovagkirály életét, tetteit, a valóságot a legendától. Több km mélyen besétáltunk az erdőbe. Függőhidakon át, patakocska mellett vezetett utunk.

A túra után Erdély jellegzetes ételeiből kaptunk kóstolót. A falatozás során megkóstoltuk a zakuszkát, az erdélyi szalonnát, kolbászt, kecskesajtot, áfonya szörpöt, lekvárokat.

A délután nagy részét Kolozsvárott töltöttük. Rövid séta keretében bejártuk a belvárost. Szent Mihály templom előtt a Mátyás király és vitézei szoborkompozíciót tekintettük meg. Kolozsvár Mátyás király és Bocskai István szülővárosa. Megtekintettük Mátyás király szülőházát, ahol koszorút helyeztünk el.

Mátyás szülőháza mellett áll Bocskai István szülőháza. Oda is koszorút tettünk.

Utolsó este a disco előtt játékos vetélkedőben elevenítettük fel mindazt, amit láttunk ezen a napon.

4.nap:
Hosszú út állt előttünk.
A 7 órai reggeli után bepakoltunk az autóbuszba.

8 órakor indulhattunk Körösfőre. A kalotaszegi falvacska népművészetét jelentő – az asszonyok által készített-  varrottasok és a férfiak híres fafaragásai az út menti kirakodóvásárban megvásárolhattuk.

Haza felé még megálltunk a Király-hágón fényképezkedni. A látvány elmondhatatlan volt!

Utoljára meglátogatott erdélyi városunk Nagyvárad volt. A belvárosban felfedeztük a Szent László teret, a régi magyar nemesi palotákat, a római katolikus székesegyházat, a Körös-partot, a színházat.

Ady Endre költőnk kedvenc kávéházát is láttuk.

Este 7 óra után érkeztünk haza élményekkel gazdagodva és magyarságtudatunkban megerősödve.

Közös élményeink, az egymásrautaltság, az együtt töltött idő csoportunkat igazi közösséggé kovácsolta!

Élményeink hetekig elkísérnek és egy közös gondolat cseperedett a szívünkben: Milyen jó lenne visszatérnünk!