2019. március 18. SPORTNAP
Pályázati azonosító szám: TÁM/6/2018/73
A honvédelmi hét alkalmából, 2019.03.18.-án sportnapot tartottunk iskolánkban, aminek keretein belül játékos sorversenyt rendeztünk. A feladatok összeállításánál arra törekedtünk, hogy minél színesebb, élvezhetőbb legyen ez a délelőtt a tanulók számára. Az alsó és felső tagozatos diákok külön mérték össze erejüket.
A versenyt az alsó tagozatosok kezdték, három 7 fős csapatot alkottak. Ezután kezdődhetett a versengés. 6 feladatban kellett helyt állniuk, melyek a következők voltak: váltófutás, labdaadogatás fej fölött, páros lábon szökdelés térdük között labdát tartva, páros futás hullahopp karikával, „tojás” hordás, amihez maroklabdát és kanalat használtak, végül pedig futás labdapattogtatással.
Ezután a felsős tanulók következtek, három 10 fős csapatot állítottunk össze. Ugyanazokat a feladatokat kellett megcsinálniuk, mint az alsósoknak, de náluk már nehezítettünk, pl.: bóják között szlalomozva kellett futniuk, illetve a labdát pattogtatniuk.
A tanulók örömmel vettek részt a versenyen. Nagyon élvezték, hogy versenghettek egymással, lelkesen drukkoltak csapattársaiknak. Ez a sportverseny fejlesztette a tanulók közötti együttműködést, egymásra figyelést, empátiát. Összességében elmondható, hogy jó hangulatú napot töltöttünk el együtt.
A verseny végeztével jól esett elfogyasztani a Termál Bisztró étterem által készített finom ebédet, melyet szintén e pályázat biztosított.
2019. március 19. KIRÁNDULÁS VISEGRÁDRA
A honvédelmi hét második napján iskolánk tanulóival egy nagy kiránduláson vettünk részt. 2019.03.19.-én Visegrádra és Esztergomba látogattunk el. Mindkét város fontos a magyar történelem szempontjából. A program összeállításánál törekedtünk arra, hogy mind az alsó, mind a felső tagozatos tanulóink számára maradandó, történelmi ismereteiket kibővítő ismereteket szerezzenek.
Reggel 7 órakor indultunk a kirándulásra. Két busszal mentünk, alsó és felső tagozat külön. Az út ugyan hosszú volt, de ezt kihasználva felmértük a gyermekek előzetes tudását e két történelmi várossal kapcsolatban. Életkoruknak megfelelően elbeszélgetünk velük, hogy hova fogunk menni, miket fogunk megtekinteni és ez hogy kapcsolódik a magyar történelemhez. Bár Visegrád nagyon messze esik az Alföldtől, az utazás mégis elröppent. Nem győztek betelni a látvánnyal, ami útközben eléjük tárult.
Fél 11-re érkeztünk meg Visegrádra a Királyi Palotához. A szervezett program szakszerű idegenvezetéssel nagy élményt jelentett a gyermekeknek, akik többsége először látott várat. Nagyon érdeklődőek voltak, rengeteg kérdést tettek fel az idegenvezetőnek.
Ezután egy rövid busz út következett a Fellegvárhoz. Szó szerint a fellegekben érezték a tanulók magukat. A vár, de főleg a Panoptikum jelentett óriási élményt. A látvány, ami innen elénk tárult leírhatatlan.
Ismét buszra szálltunk. Szinte egy pillanat volt míg Esztergomba értünk, hisz az út mellett végig kísért bennünket a Duna fergeteges látványa.
Esztergomba érve három csoportra szakadtunk, ugyanis Esztergom 3 nevezetességét tekintettük meg.
A Duna Múzeumban az alsósok 13:30 órakor „Vizes élőhely” foglalkozáson vettek részt.
A felső tagozat 5-6. osztály 14:30 órakor „Néprajzi foglalkozás”, 7-8. osztály 15:30 órakor „Vizes kísérlet” foglalkozáson vett részt.
A 2. helyszín az esztergomi Bazilika volt, ami egy a keresztény egyház egyik legszebb magyarországi épülete. Egyetlen tanulónk sem volt még Esztergomban, és hiába beszéltünk a Bazilikáról vagy néztünk képeket, a személyes megtapasztalás ereje hatalmas volt. Döbbenten nézték ezt a gigászi, csodálatos építményt, és ekkor még csak kívülről látták a templomot. Itt sem tölthettünk el annyi időt, mint szerettünk volna, hisz várt ránk még egy újabb csoda.
A 3. helyszín a Vármúzeum volt. A múzeum udvarán, a fiúkat már elvarázsolta az ágyú. A Vármúzeum kápolnája éppoly szép volt, mint a kilátás az emeleten. Mivel nem volt idegenvezető, így mi pedagógusok meséltünk, azt ott megtekintett dolgokról. Tanulóink megnézhették az egyik teremben a Szent Korona másolatát.
Muszáj volt háromnegyed 5-kor visszaindulnunk, hogy 8 óra körül haza érhessünk. Fájó szívvel hagytuk magunk mögött Esztergom és Visegrád városát, de hoztunk magunkkal mégis valamit. Élményeket, ami örökre a miénk marad!
Felejthetetlen nap volt számunkra. És reméljük még egyszer visszajöhetünk ide és újból megnézhetjük a gyönyörű tájat és a történelmi örökségeket, ami ránk maradtak.
Örülünk, hogy ha csak egy napra is, de részesei lehettünk ennek a csodának.
2019. március 20. KIRÁNDULÁS ÓPUSZTASZERRE
A honvédelmi hét harmadik napján a magyarság nevezetes eseményét méltó képpen bemutató helyszínt választottunk 2019.03.20.-án látogatást tettünk az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban. A program összeállításánál törekedtünk arra, hogy mind az alsó, mind a felső tagozatos tanulóink számára maradandó, történelmi ismereteiket kibővítő tevékenységeket tudjunk nyújtani. Ebben segítségünkre voltak az Emlékpark dolgozói.
A délelőttöt 3 rövidített tanórával kezdtük, itt felelevenítettük az előző nap eseményeit, majd játékos feladatlapot töltöttek ki az osztályok, amely az előző nap megtekintett Visegrád és Esztergom általunk bejárt helyszíneiről, és a látott-hallott élményekről szóltak. A tanulók örömmel vettek részt a feladatokban.
Ezután ismételten ma is buszra szálltunk, és a két busszal (alsó és felső tagozat) az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkba utaztunk. 10.30-kor kaptunk lehetőséget arra, hogy a Feszty-körképet megtekinthessük. A szervezett program szakszerű narrációval nagy élményt jelentett a gyermekeknek, akik először tekinthették meg ezt a nevezetességet.
A Feszty-körkép után az iskola tanulói 3 csoportba rendeződtek, az alsó tagozat alkotott egy csoportot, az 5-6. osztály, valamint a 7-8. osztály alkotta a másik kettőt, hasonlóképpen a tegnapi naphoz. A további program szerint forgószínpad-szerűen mozogtak a csoportok a Park területén. Minden csoport részt vett a múzeum munkatársai által vezetett kézműves foglalkozáson, ahol a nemezelés alapjaival ismerkedtek, kézügyességüket fejlesztve ezáltal. A felső tagozatos tanulók „Hétmagyar harcai” című interaktív hadtörténeti programon is tevékenykedhettek. Szerencsére az időjárás is kegyes volt hozzánk, és nagy sétát is tehettünk a Park területén. Sajnos a kiállítás nagy része csak április 1-én nyit, ezért a szabadtéri építményeket tekinthettük csak meg.
A programok végeztével mindkét tagozat hazaindult, 15.30-ra mindkét busz visszaérkezett.
2019. március 21. KIRÁNDULÁS KECELRE
A honvédelmi hét programsorozatának folytatásaként Kecelre a Pintér Művek Hadtörténeti Múzeum, Haditechnikai Parkjába látogattunk el. Az ország első magánvállalkozása mára egy monumentális üzemkomplexummá fejlődött, a világon számos országgal áll üzleti kapcsolatban. Fő profiljuk a fém megmunkálása során elsősorban megrendelésre gyártott eszközök.
Látogatásunkat a Haditechnikai Parkban kezdtük. A hatalmas, ápolt területen sétálva megtekintettük teljes életnagyságban a fémből készült, helyreállított harci eszközöket /repülő, tank, teherautó/, ami számukat tekintve egyedülálló. A 8. osztályos tanulókhoz közelebb került mindaz az ismeret, amit a világháborúkról szereztek ebben a tanévben.
A sétánk után kisebb csoportokra osztódva betértünk a Makettházba. A szárazföldi, vizi és légi hadászatban bevetett járművek miniatűr változatának arzenálját szemléltük meg. Híres történelmi harci jelenetekre ismerhettünk rá a tárlat megtekintése során.
A Szoborkiállítás remek lehetőséget biztosított a neves történelmi személyiségek felismeréséhez, a velük kapcsolatos ismeretek felelevenítéséhez.
A páratlan gazdagságú fegyvermúzeumban a számos méretű és fajtájú lőfegyveren túl késeket, tőröket, kézi gránátokat láthattunk. A kiállítás fényét emelte az állati preparátumok tömkelege, egzotikus állatokkal fűszerezve.
A Kecelen tett látogatás testközelibbé tette a történelem órán hallottakat, a több érzékszervi csatornán keresztüli megtapasztalás hozzájárult az elméleti ismeretek elmélyítéséhez.
2019. március 22. LÖVÉSZET, ÍJÁSZAT A HUNOR VADÁSZTÁRSASÁG TELEPHELYÉN
A honvédelmi hét alkalmából, 2019.03.22.-én lövészeti napot tartottunk a Kiskunmajsai HUNOR Vadásztársaság telephelyén.
Az első három óra rövidített óra volt. Ezután nagy izgalommal vártuk, hogy elindulhassunk a lő pályára, ami a városhoz közeli külterületi helyen van. Gyalog hosszú lett volna az út, ezért Dottóval mentünk. A tanulók nagyon élvezték, az utazást.
Megérkezésünket követően bemutatták tanulóinknak a lőteret és a hozzá tartozó épületeket. Ezután a lőtér használati rendjéről és a fegyverhasználatról kaptunk tájékoztatót. Két helyszínen alakítottak ki a gyerekek számára gyakorló helyet. Az elsőn a légpuska lövészetet, a másodikon az íjászatot gyakorolhatták. Mindenki megkapta a lőlapját és az értékelését a lövészet befejezésekor. De nem csak lőhettek és íjászkodhattak a gyermekek. A nagy terület lehetőséget adott a friss levegőn való sportoláshoz is. Előkerültek a labdák, tollas ütők. Fedett helyiségben asztali teniszezni is volt mód. A kisebbek nagy örömére csocsóasztal is volt, amit szintén birtokba vehettek.
Ide szállították ki az ebédet a Termál Bisztróból, ami a hétfői naphoz hasonlóan finom és bőséges volt. Ezt az ebédet is, a pályázatnak köszönhetően kapták a tanulók.
A gyermekek nagyon fegyelmezetten viselkedtek, megdicsérték őket a foglalkozásvezetők. Máskor is örömmel vennének részt hasonló programon.
A rendezvények a Honvédelmi Sportszövetség támogatásával valósultak meg.